Przyzwyczailiśmy się do tego, że ekspertom ufamy i to właściwie bezgranicznie w każdej kwestii. Dotyczy to biznesu, psychologii, a nawet realizacji zakupów, czy też może sytuacji, gdy staramy się o darmowa bonusy bez depozytu. Nie pamiętamy jednak o zagadnieniu takimi jak „mądrość tłumu”, które pojawiło się w środowisku naukowym kilkanaście lat temu. Oczywiście automatycznie pojawiają się także zwolennicy przeciwnej tezy. Będą uważali, że historia pokazuje, iż zachowaniami tłumu z pewnością nie powinniśmy się sugerować, bo zawsze będzie to prowadziło do katastrofy. Przykładem są, chociażby zachowania inwestorów i kredytobiorców w 2008 roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Wówczas doszło do zapaści finansowej, a kryzys ten rozlał się na cały świat. Gdzie, więc będzie leżeć tutaj jedyna prawda? Czy rzeczywiście zachowania stadne to tylko i wyłącznie ubóstwianie złudzeń? A może jednak czasami większa zbiorowość ludzi poprzez zachowania instynktowne potrafi się zachować bardzo racjonalnie?

Różne rodzaje tłumu
Z pewnością przypadku w tak kontrowersyjnych i czasami trudnych do rozstrzygnięcia kwestii, bardzo ważna będzie koncentracja na sformułowaniach językowych. Słowo „tłum” należy do tych wyrazów, które będą posiadały wiele znaczeń. Możemy przecież czasem zauważyć grupę ludzi, którzy się gromadzą z jakiegoś powodu w określonym miejscu. To mogą być protesty kobiet w obronie prawa do aborcji albo związkowców, którzy walczą o wyższe płace, czy też rolników, którym została zablokowana produkcja. Poza tym w tłumie mogą się także pojawiać interesy odmienne, czy też nawet sprzeczne. Możemy to zauważyć podczas wyprzedaży przed sklepem. Tłum zbierać się może także z uwagi na wypadek komunikacyjny. W pewnych okolicznościach może się, więc okazać, że jest to większa grupa ludzi, którzy mogą ulegać bardzo różnymi impulsom i zachowywać się nieprzewidywalnie.
Tłum pojmowany szeroko
Zauważmy, że tłum może być pojmowany niezwykle szeroko. Możemy tu mówić o zbiorze jednostek, które w przypadku jakiegoś konkretnego zagadnienia będą prezentować określone poglądy, czy też podejmować konkretne aktywności w poszczególnych dziedzinach. Naturalnie wcale też nie muszą przebywać w tym samym miejscu. Potwierdza to przykład nowoczesnych technologii internetowych. Tłumem w dzisiejszych czasach możemy określić także społeczność osób, które mają wkład w jakiś intelektualny projekt internetowy. Może to być zespół edytorów, którzy pracują nad jakimś społecznym projektem, który ma być ogólnie dostępny dla społeczeństwa za darmo. Doskonałym przykładem będą słowniki internetowe lub inna baza wiedzy. Poza tym tłum to mogą być także konsumenci lub inwestorzy giełdowi i naturalnie wyborcy, gdy zbliżają się wybory.
Co oznacza mądrość tłumu?
Co w praktyce będzie oznaczać to enigmatyczne dla niezorientowanych w temacie osób stwierdzenie „mądrość tłumu”?, Aby przedstawić problem najprościej, należy stwierdzić, że będzie to po prostu ogólna opinia ludzi, którzy tworzą zbiorowość, jaka jest bardzo bliska prawdy. Natomiast końcowy rezultat aktywności takiej grupy będzie znacznie praktyczniejszy, a więc skuteczniejszy, w porównaniu do aktywności indywidualnych. Grupa jest, więc w tym momencie mądrzejsza, aniżeli jednostka. Okazuje się też, że doświadczenia naukowe prowadzone przez psychologów potwierdziły tę tezę. Dowodem były eksperymenty pokazujące, że tłum potrafi skutecznie oszacować, chociażby liczbę kul znajdujących się w dużym pojemniku. Uśrednione kalkulacje okazywały się bardzo bliskie prawdy albo wręcz z nią zgodne.
Mądrość tłumu w pandemii
Najdobitniejszym przykładem mądrości tłumu była jednak pandemia. Według statystyk, ograniczaliśmy mobilność oraz dystansowaliśmy się społecznie, zanim jeszcze politycy w wielu państwach wprowadzali restrykcje sanitarne. Coś, więc chyba jest na rzeczy.